Teaching Cleveland

Lesson 8

MULTIPLICATION: Lesson 1

1. When apples are selling at 1 cent-a-piece, James bought 1; how many cents did it cost?

*

Once 1 is how many?

2. When peaches were selling at 1 cent a-piece, William bought 2;

how many cents did they cost?

* *

2 times one are how many?

3. A cat has 1 tail; how many tails have 3 cats?

* * *

3 times 1 are how many?

4. At 1 cent a piece, what will 4 pears cost?

* * * *

4 times 1 are how many?

5. If 1 yard of tape cost 1 cent, what will 5 yards cost?

* * * * *

5 times 1 are how many?

6. If 1 yard of silk cost a dollar, what will 6 yards cost?

* * * * * *

6 times 1 are how many?

7. If a railroad car travels 1 mile in a minute, how far will it travel in 7 minutes?

* * * * * * *

7 times 1 are how many?

8. If 1 toy book cost 1 cent, what will 8 toy books cost?

* * * * * * * *

8 times 1 are how many?

Commit and recite the following table:

Once 1 is 1

2 times 1 are 2

3 times 1 are 3

4 times 1 are 4

5 times 1 are 5

6 times 1 are 6

7 times 1 are 7

8 times 1 are 8

9 times 1 are 9

10 times 1 are 10



Ray's Arithmetic -- Part First

back to lesson

website design credits